Spółka VHH wdroży system PSIebus

VHH wdroży system PSIebus

PSIebus kontroluje niezbędne procesy ładowania i optymalizuje zużycie energii. Źródło: PSI Transcom

Verkehrsbetriebe Hamburg-Holstein GmbH (VHH) zleciła PSI wdrożenie systemu zarządzania zajezdniami (DMS) dla swoich jedenastu zajezdni autobusowych, m.in. pod kątem eksploatacji autobusów elektrycznych. Dostawa systemu PSIebus obejmuje m.in. moduły systemu odpowiedzialne za dysponowanie pojazdami, ich rezerwację i detekcję, a także interfejsy do podsystemów, w szczególności – platformy informatycznej miasta Hamburga czy systemu zarządzania ładowaniem pojazdów stosowanego przez VHH.

System informatyczny PSIebus zoptymalizuje rozmieszczenie pojazdów we wszystkich zajezdniach, aby zapobiegać wypadaniu kursów, zapewniać optymalne wykorzystanie pojemności zajezdni i warsztatów, planować i monitorować zużycia paliwa oraz przeglądy okresowe, a także minimalizować przestoje pojazdów. Bazą dla wymienionych funkcjonalności będzie elastyczny system automatycznego dysponowania pojazdów, który uwzględnia różne strategie parkowania pojazdów i rozmaite, inne ograniczenia. Poprzez podsystem odpowiedzialny za detekcję, pojazdy VHH będą widoczne w systemie informatycznym w poszczególnych obszarach zajezdni, co z kolei zapewnia możliwość odpowiedniego gospodarowania nimi w różnych sytuacjach.

Wśród wyzwań, które wpływają na potrzebę wdrożenia tego typu systemów jest w szczególności m.in. wdrażanie do eksploatacji autobusów elektrycznych. VHH potrzebowało systemu informatycznego, aby zarządzać procesem ładowania autobusów, także poprzez dedykowany interfejs do zewnętrznego systemu obsługi ładowania – tak by moc uwzględniać zapotrzebowanie pojazdów na energię i optymalizować jej zużycie.

Wdrożenie systemu PSIebus  zwiększy transparentność oraz poprawi dostęp do informacji dla wszystkich uczestników procesów zajezdniowych, w szczególności poprzez udostępnianie informacji o stanie pojazdów i ich pozycji w zajezdni. Zmniejszą się ryzyka związane z dysponowaniem pojazdów, przede wszystkim dzięki informowaniu o usterkach pojazdów. To z kolei korzystnie wpłynie na koszty operacyjne i związane z nimi dalsze koszty pośrednie, a także na podniesienie efektywności realizacji przewozów i sprawności pracy zaplecza technicznego.

VHH jest partnerem w ramach hamburskiego związku komunikacyjnego (Hamburger Verkehrsverbund) i drugim największym operatorem autobusowym w północnych Niemczech. Spółka operuje w ramach miejskiej i regionalnej komunikacji autobusowej w Hamburgu, a także na miejskich i regionalnych połączeniach terenów ościennych. Flota VHH liczy prawie 700 autobusów, które obsługują ok. 1800 przystanków na 155 liniach komunikacyjnych. W 2019 r. autobusy VHH przewiozły 106 milionów pasażerów, pokonując ponad 35 mln kilometrów.