Blog PSI Polska

Sprawna logistyka produkcji – pieśń przyszłości czy możliwości na wyciągnięcie ręki?

10.10.2024 - Zarządzanie produkcją, Zarządzanie magazynem

Sprawna logistyka produkcji

Zgodnie z koncepcją production driven logistics, logistyka przedsiębiorstwa ma być oparta na danych z procesu produkcyjnego. Aby osiągnąć ten stan, konieczna jest sprawna komunikacja na wszystkich etapach procesu produkcyjnego, od planowania potrzeb materiałowych aż do wydania gotowego wyrobu. Połączenie obszarów produkcji i logistyki możliwe jest dzięki wsparciu nowoczesnych systemów informatycznych, pozwalających na automatyzację całego procesu oraz redukcję kosztów.


Spis treści:

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych, często wspieranych algorytmami sztucznej inteligencji, zaawansowane systemy zarządzania produkcją i logistyką osiągają niespotykany dotąd poziom efektywności. Cyfryzacja otwiera przed nami nowe możliwości, sprawiając, że technologia staje się niezastąpionym narzędziem w optymalizacji procesów biznesowych.


Zarządzanie łańcuchem dostaw z systemami IT

Rozwiązania takie jak systemy WMS, systemy magazynowe i transportowe potrafią zautomatyzować obsługę zamówień, tak aby ich realizacja była możliwie najszybsza i najbardziej optymalna kosztowo. Coraz częściej stosowane algorytmy sztucznej inteligencji przynoszą wymierne korzyści pozwalając m.in. znacznie skrócić ścieżki kompletacji zamówień, czy grupując zamówienia w taki sposób, aby zmaksymalizować zbiórki towaru, zwiększając tym samym wydajność logistyki.


Z kolei systemy APS/MES z dokładnością co do minuty są w stanie harmonogramować przepływ procesu produkcji, wskazując gdzie, kiedy, co i przez kogo będzie przetwarzane. Moduły MES monitorują w czasie rzeczywistym, jak faktycznie przebiega realizacja harmonogramu. Dzięki temu możliwa jest też jego bieżąca aktualizacja.


Tylko dobry tandem logistyki zaopatrzenia i efektywnej produkcji zapewni przewagę konkurencyjną. Jak najlepiej połączyć ze sobą te obszary? Jak będzie wyglądać przedsiębiorstwo produkcyjne przyszłości? 


Usprawnienie produkcji i logistyki z systemami IT


Logistyka produkcji – etapy procesu produkcyjnego

Wyobraźmy sobie proces sterowania produkcją, który rozpoczyna się od MRP – planowania potrzeb materiałowych. Na podstawie zamówień lub zleceń, technologii produkcji, receptur, dostępnych zdolności produkcyjnych, itd. tworzony jest plan zakupów skorelowany z planem produkcji. Uwzględnienie w zaopatrzeniu terminów realizacji zleceń powoduje, że przyszłe dostawy surowców i materiałów nie muszą być realizowane z wyprzedzeniem, a dokładnie na czas (model just-in-time). Pozwala to zminimalizować ryzyko opóźnień oraz niedoborów w stanach magazynowych.


Pojawia się zamówiona dostawa. Gdzie ulokować na magazynie zakupione materiały? System WMS do zarządzania magazynem, analizując zakładany przepływ materiałów, wynikający z harmonogramu produkcji, może nam to podpowiedzieć. Komponenty, które będą zużywane wcześniej, być może warto magazynować bliżej strefy wydań.


Za chwilę, zgodnie z harmonogramem rozpocznie się produkcja. Czy operator powinien biec teraz na magazyn po składowane tam komponenty? Z harmonogramu wiemy, co i w jakiej ilości będzie zużywane, a także jaka jest pojemność miejsca odkładczego przy maszynie. Wiemy wreszcie, gdzie na magazynie umieszczono dany komponent. Wózkowy lub np. autonomiczny system transportu wewnętrznego ma wszystko, co jest potrzebne do działania. Z ustalonym wyprzedzeniem wymagane surowce są transportowane pod daną maszynę, co pozwala zachować terminowość i ciągłość produkcji. W momencie potwierdzenia w MES zużycia kolejnej partii komponentu, wysyłany jest sygnał do systemu magazynowego z żądaniem uzupełnienia zapasów. 


Etapy procesu produkcyjnego


Wyprodukowaliśmy wyrób gotowy lub półprodukt. Operator umieszcza go w ustalonym miejscu odkładczym. Fakt wyprodukowania kolejnej jednostki logistycznej został potwierdzony w terminalu MES. Nikt nie musi być tym faktem zaskoczony – mieliśmy przecież urealniany na bieżąco harmonogram, który pokazywał jednoznacznie, że takie „wydarzenie” będzie miało miejsce. I znów system transportowy ma niezbędne dane do podjęcia działań – jeżeli to półprodukt, to zgodnie z harmonogramem wiemy, na jakim stanowisku i kiedy będzie dalej przetwarzany. Jeżeli to produkt końcowy – powinien trafić na magazyn w miejsce skorelowane z planowanym wydaniem/wysyłką.


Automatyzacja i optymalizacja na każdym etapie

To nie jest science-fiction. To możliwości, jakie w zakresie procesów logistycznych i produkcyjnych mamy już dziś. Na wyciągnięcie ręki. Jeśli jednak integracja systemów do obsługi procesu produkcyjnego nie jest Twoim obszarem specjalizacji, wystarczy znaleźć odpowiedniego dostawcę i partnera, takiego jak PSI Polska, który pomoże Ci we wdrożeniu oraz cyfryzacji przedsiębiorstwa od A do Z.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam do kontaktu oraz bezpłatnej analizy procesu produkcyjnego wraz z identyfikacją potencjalnych obszarów wymagających usprawnień.


Michał Żelichowski - PSI Polska

Autor: Michał Żelichowski
Dyrektor ds. rozwoju biznesu i zarządzania produktami, PSI Polska Sp. z o.o.


Ponad 18 lat doświadczenia w zakresie zarządzania produkcją, prognozowania popytu oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Ma za sobą kilkadziesiąt zrealizowanych projektów dla liderów rynku. Zwolennik Lean Management oraz teorii ograniczeń, wykładowca akademicki i praktyk biznesowy.