Blog PSI Polska

Do czego służy system MFC w magazynie automatycznym?

02.08.2024 - Zarządzanie magazynem

System MFC integruje automatykę magazynową

System MFC (Material Flow Control) to oprogramowanie do integracji automatyki magazynowej z systemami wyższego poziomu, takimi jak WMS i ERP.

Jak sterować urządzeniami automatyki magazynowej?

Automatyzacja procesów w magazynie to kluczowy element nowoczesnej logistyki, który wymaga precyzyjnej koordynacji i szybkiej reakcji. Wdrożenie automatyki magazynowej obejmuje często wiele różnych urządzeń takich jak przenośniki, sortery, układnice czy zautomatyzowane regały. Aby jak najlepiej wykorzystać ich potencjał, niezbędne jest odpowiednie sterowanie nimi z pomocą systemów informatycznych, które wybiorą najlepszy sposób na realizację zlecenia.


W zależności od konfiguracji, w automatycznym magazynie mogą funkcjonować trzy różne poziomy systemów zarządzania urządzeniami. Pojedynczy przenośnik może być kontrolowany przez sterownik logiczny (PLC), z kolei grupę urządzeń najczęściej tego samego dostawcy integruje system zarządzania przepływem materiałów (MFC). W przypadku urządzeń pochodzących od różnych dostawców warto wybrać dedykowany system MFC lub moduł systemu WMS integrujący wszystkie urządzenia. Najwyższy poziom zarządzania automatyką magazynową, który pozwala na skonfigurowanie logiki biznesowej, jest realizowany przez system zarządzania magazynem automatycznym (WCS).


System MFC (Material Flow Control) – co to jest?

Systemy sterowania przepływem materiałów (MFC) odgrywają tu niezastąpioną rolę, integrując różne urządzenia automatyki z programami wyższego rzędu, takimi jak WMS (Warehouse Management System) i ERP (Enterprise Resource Planning). Dostawcy automatyki często oferują swoje własne oprogramowanie MFC, które jest dostosowane do ich urządzeń. Systemy te często zawierają dużo funkcjonalności. Jednak w magazynach z wieloma różnorodnymi dostawcami, warto rozważyć jedno, zintegrowane rozwiązanie MFC od jednego dostawcy, który będzie odpowiedzialny za całościową integrację systemów.

Integracja automatyki magazynowej

Poniżej dowiesz się, jak MFC w praktyce przyczynia się do sprawnego działania magazynów automatycznych oraz kiedy jest niezbędny w porównaniu do standardowych modułów WMS.


Kluczowe korzyści MFC w automatycznym magazynie

Korzyści MFC w magazynie automatycznym


  1. Czas odpowiedzi: Systemy automatyki wymagają błyskawicznej reakcji, co nie zawsze jest możliwe przy wykorzystaniu tradycyjnych programów klasy WMS. MFC przetwarza dane w czasie rzeczywistym, zarządzając ruchem towarów i umożliwiając natychmiastowe dostosowanie się do zmieniających się warunków w magazynie. Dla przykładu, w magazynach pojemnikowych, gdzie przepływ może sięgać 1000 pojemników na minutę, czas odpowiedzi musi być wyjątkowo krótki, aby zapewnić płynność operacji i wydajność pracy.
  2. Wygoda i optymalizacja: Wdrożenie rozwiązania MFC pozwala na precyzyjne lokalizowanie i przemieszczanie towarów w magazynie automatycznym. Dzięki znajomości topologii magazynu oraz zaawansowanym algorytmom, system ten jest w stanie szybko i efektywnie dostarczyć potrzebne przedmioty do odpowiednich miejsc m.in. w procesie kompletacji. Zarządza on skomplikowaną mechaniką ścieżek, statusami oraz kolejkowaniem zleceń, co pozwala zwiększyć wydajność operacyjną.
  3. Elastyczność i szybkość wdrożenia: Jedną z największych zalet MFC jest jego elastyczność i szybkość wdrożenia. Proces tworzenia systemu jest ustandaryzowany, a dostosowanie do specyficznych potrzeb magazynu odbywa się szybko i efektywnie. W przypadku pełnej dokumentacji automatyki i komunikacji, wdrożenie systemu MFC trwa około trzech miesięcy. Wprowadzenie zmian zajmuje tylko kilka godzin, co znacznie przewyższa elastyczność typowych systemów WMS.

Kiedy wystarczy moduł WMS, a kiedy konieczne jest wdrożenie systemu MFC?

Wybór między modułem WMS a dedykowanym programem MFC zależy od kilku czynników:


  • Skala i złożoność magazynu: W prostszych magazynach, z niewielką liczbą wejść, wyjść i krzyżówek, moduł WMS może być wystarczający. Jednak im większa skala magazynu, wyposażenie w różnorodne przenośniki, regały od różnych dostawców, inwestycja w dedykowany system MFC staje się niezbędna.
  • Przepływ materiałów: W magazynach paletowych, gdzie przepływ wynosi około 100-150 palet na minutę, czas realizacji zlecenia nie musi być tak krótki jak w przypadku magazynów pojemnikowych. W przypadku tych drugich, gdzie przepływ sięga 1000 pojemników na minutę, MFC jest koniecznością.

Jakie są różnice między MFC a WCS?

Czym się różni system MFC od WCS


WCS zarządza urządzeniami automatyki zgodnie z priorytetami ustalonymi przez WMS i pełni rolę „policjanta ruchu” dla systemów automatyzacji. MFC (jeden lub kilka, w zależności od konfiguracji) steruje poszczególnymi segmentami automatyzacji magazynowania (takimi jak zestawy przenośników, systemy dźwigowe itp.) i realizuje zadania zgodnie z poleceniami WCS. MFC obsługuje również komunikację na niskim poziomie z PLC.


  • MFC (Material Flow Control): Skupia się na podstawowej funkcjonalności transportu – „chcę, aby pudełko A dotarło do miejsca X”. Zna dokładną topologię magazynu i wybiera najbardziej optymalne ścieżki transportowe. Odpowiada na pytanie „JAK?”.
  • WCS (Warehouse Control System): To bardziej zaawansowany system, który integruje logikę biznesową. WCS zarządza nie tylko transportem, ale także zawartością pojemników, regułami składowania oraz innymi aspektami operacyjnymi magazynu. Odpowiada na pytanie „CO?”.

Jak to przebiega w praktyce?

System MFC realizuje podstawową funkcjonalność: „chcę pudełko A dostarczyć do miejsca X”. MFC zna topologię magazynu, zna numer pojemnika i wie, jak najszybciej dostać się do punktu. WCS to wyższy poziom, na którym dokładamy elementy logiki biznesowej. Co do zasady mamy już informacje o zawartości pojemnika, o konkretnych artykułach oraz pewną logikę z tym związaną np. jaki ładunek i dlaczego ma być odstawiony na regały.


Przykład: W magazynie mamy regały z podwójną głębokością, więc system WCS wie, że nie powinniśmy stawiać palet z różnymi artykułami na jedną i drugą głębokość. To bardziej inteligentny MFC, który ma pojęcie o tym, co się dzieje na magazynie na poziomie biznesowym. Krótko mówiąc, MFC to transport tylko na bazie automatyki, a WCS to obsługa magazynu, ale już ze znajomością części tej logiki biznesowej i uwzględnianiu jej w transportach.

Automatyzacja magazynu z PSImfc

PSImfc jest dostosowany do specyfiki każdego magazynu, z różnych branż, w większości przypadków uwzględnia funkcjonalności WCS. Z założenia system działa w tle i jest bezobsługowy. Konfiguracja i wdrożenie systemu przy założeniu dostępności dokumentacji i protokołów komunikacyjnych trwa około trzech miesięcy, włączając wcześniejszą analizę procesów. Dzięki warstwie dedykowanego systemu niezależnego od WMS, ewentualne modyfikacje są szybsze i tańsze. Decydując się na koordynowanie automatyki poprzez niezależne rozwiązanie, które wie, jak działa system na poziomie kodu i automatyki, zyskujemy też szybki czas reakcji na wsparcie technologiczne.


System dla magazynu automatycznego – podsumowanie

System dla magazynu automatycznego


Systemy MFC są nieodzownym elementem nowoczesnych, zautomatyzowanych magazynów. Zapewniają szybkie i efektywne zarządzanie przepływem materiałów w całym obiekcie, integrując poszczególne urządzenia automatyki z innymi systemami, takimi jak WMS i ERP. Dzięki swojej elastyczności, szybkości wdrożenia oraz możliwościom optymalizacji procesów magazynowych, system MFC pozwala znacząco poprawić efektywność operacyjną magazynów. Wybór odpowiedniego systemu zależy od skali i złożoności procesów logistycznych oraz specyficznych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Do pełnej optymalizacji możliwości automatyki warto zdecydować się na wzbogacenie go o funkcjonalności systemu WCS.