Czynniki sukcesu wdrożenia systemu WMS: użytkownicy i oprogramowanie
06.07.2021 - Zarządzanie magazynem
Decydując się na wdrożenie systemu zarządzania magazynem WMS należy wziąć pod uwagę różne czynniki wpływające na powodzenie projektu. Jakie elementy są wspólne dla wszystkich udanych projektów wdrożenia systemu WMS? Dlaczego użyteczność systemu i czynnik ludzki są szczególnie istotne?
Na co zwracać uwagę dokonując wyboru dostawcy systemu WMS? W zależności od branży, wielkości firmy i specyfiki procesów magazynowych, różne kryteria odgrywają decydującą rolę w wyborze odpowiedniego systemu WMS. Z punktu widzenia decydenta jest to przede wszystkim zakres funkcji i referencje producenta wdrażającego system, na trzecim miejscu plasuje się użyteczność oprogramowania.
Celem wdrożenia systemu WMS jest optymalizacja przepływu materiałów przy zapewnieniu bezproblemowej obsługi przez pracowników.
W raporcie WMS Market Report Compact 2020, publikowanym co dwa lata przez Zespół Logistyki Magazynowej Fraunhofer IML, przedstawiono pięć najważniejszych kryteriów wyboru dostawcy systemu WMS z punktu widzenia klienta. Są to:
- Funkcjonalność
- Referencje branżowe dostawcy
- Użyteczność
- Prosta parametryzacja
- Łatwa integracja z istniejącymi procesami i środowiskiem IT
Kluczowy czynnik ludzki
Niezależnie od funkcjonalności każdego systemu, dla powodzenia wdrożenia krytyczny jest aspekt ludzki. Ostatecznie, każde oprogramowanie staje przed tym samym wyzwaniem: użytkownikiem. Użytkownicy oprogramowania stykają się z nowym systemem na co dzień i na nich należy się szczególnie skupić podczas wdrażania systemu WMS. Celem cyfryzacji magazynu jest zwiększenie wydajności, ale również zwiększenie komfortu pracy pracowników dzięki prostemu w obsłudze systemowi. Sukces systemu WMS zależy więc w dużej mierze od użytkowników. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając lub wdrażając nowy system WMS w kontekście pracowników?
Zaangażowanie pracowników i odpowiednie obsadzenie kluczowych ról
Jeszcze przed wdrożeniem systemu zarządzania magazynem należy pokazać pracownikom, na czym polegają korzyści systemu, i pomóc im zrozumieć, w jaki sposób usprawni on realizację zadań. Cyfrowa transformacja to proces ciągłych zmian magazynu i całej organizacji, o którym należy informować pracowników od samego początku.
Pokaż pracownikom, w jaki sposób skorzystają z nowego oprogramowania w swojej codziennej pracy.
Zaangażuj w warsztaty kierowników zmian lub osoby na porównywalnych stanowiskach i ustal osobę kontaktową dla pracowników w danym obszarze. Akceptacja nowego oprogramowania przez pracowników jest warunkiem udanego wdrożenia systemu WMS.
Wysoki poziom użyteczności
Twoi pracownicy nie zaakceptują oprogramowania, które nie ułatwia i nie usprawnia codziennej pracy. Tak więc kluczem do wykorzystania możliwości oprogramowania jest: łatwość użytkowania (ang. Usability). Ponieważ tylko przyjazny dla użytkownika system WMS może maksymalnie usprawnić procesy magazynowe. Dotyczy to zarówno procesów, jak i jakości pracy pracowników.
Użyteczność ma pozytywny wpływ na krzywą uczenia się użytkowników systemu WMS i umożliwia nowym pracownikom oraz zatrudnianym sezonowo na szybkie opanowanie zasad.
Łatwość obsługi jest kluczowym czynnikiem zapewniającym akceptację nowo wprowadzonego systemu. Ponadto pracownicy lubią pracować z mobilną akwizycją danych (MDA), a wykorzystanie smartfonów i tabletów stanowi jeszcze większą wartość dodaną do ich pracy. Jednym z systemów zarządzania magazynem, który szczególnie stawia na użyteczność jest PSIwms.
Dzięki wysokim możliwościom dostosowania i intuicyjnej obsłudze, PSIwms jest idealnie dopasowany do potrzeb swoich użytkowników. Funkcja PSI Click Design zapewnia każdemu pracownikowi możliwość indywidualnego zaprojektowania interfejsu zgodnie z jego potrzebami. Złożone zmiany w strukturze interfejsu oraz proste modyfikacje w menu, oknach dialogowych list i tabel mogą być dokonywane metodą drag&drop i zapisywane w profilach.
Możesz wykorzystać swoje doświadczenia z obszarów roboczych oraz szybko i łatwo dostosować okna dialogowe i ekrany dla określonych grup użytkowników. Indywidualne interfejsy można w ten sposób dostosować do wymagań przepływu pracy. W ten sposób zapewnisz swoim pracownikom elastyczny, a jednocześnie przejrzysty system WMS.
Klucz do skutecznego systemu WMS
Operatorzy magazynowi wiedzą, że sukces systemu WMS zależy przede wszystkim od jego funkcjonalności. Ważne są także referencje branżowe przyszłego dostawcy oprogramowania, pasujące do branży i firmy. Jednak samo uwzględnienie tych dwóch czynników nie wystarczy. Sukces systemu WMS można osiągnąć tylko wtedy, gdy uda się zapewnić akceptację nowego oprogramowania przez pracowników.
Na co zwrócić uwagę wdrażając system WMS:
- Zaangażuj pracowników i uwzględnij ich potrzeb przy wyborze systemu WMS
- Zapewnij przejrzystość w procesie zmian
- Zadbaj o akceptację systemu WMS wśród pracowników
- Dobierz odpowiednie osoby do kluczowych ról i i zapewnij im szkolenia
Wdrożenie systemu WMS jest bardzo trudnym zadaniem, ale z dobrze przygotowanym zespołem i odpowiednim oprogramowaniem takie wdrożenie może przebiec szybko i sprawnie.
Autor: Rüdiger Stauch
Dyrektor Sprzedaży, PSI Logistics GmbH