PSIpipelines - LDS

Przesył ropy naftowej, mediów ropopochodnych i innych produktów chemicznych wiąże się z różnymi zagrożeniami, dlatego istotne jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa infrastruktury przesyłowej. Moduły LDS zawarte w systemie PSIpipelines pozwalają na szybkie wykrycie wycieku oraz jego dokładną lokalizację.

Szybkie wykrycie wycieków paliwowych

Przedsiębiorstwa, które w procesach wytwórczych wykorzystują paliwa, mają świadomość odpowiedzialności, która na nich ciąży, zarówno w kwestii zdrowia i życia ludzkiego, jak również ochrony środowiska. Wdrożenie systemu detekcji wycieków LDS z PSIpipelines umożliwia szybką reakcję ograniczającą ilość wycieku oraz potencjalne szkody dla środowiska naturalnego.

Bilans masy kompensowany modelem czasu rzeczywistego (MCMB - Real Time Transient Model Compensated Mass Balance)

Wydajna aplikacja do wykrywania wycieków we wszystkich warunkach pracy (stan ustalony, przejściowy i zamknięcie). Wykorzystuje ona wyniki symulacji hydraulicznej do obliczania dokładnych bilansów masy i wypełnień dla wszystkich odcinków rurociągu.

Ocena gradientu ciśnienia, metoda negatywnej fali ciśnienia (NPW - Negative Presure Wave)

Metoda opierająca się na analizie sygnałów ciśnienia. Wystąpienie wycieku powoduje powstanie fali podciśnienia rozchodzącej się w obu kierunkach, przed i za lokalizacją wycieku. Fala ta wywołuje spadki ciśnienia w punktach pomiarowych. Zdarzenia te, w tym szeregi czasowe przed i po zdarzeniu, są rejestrowane i wstępnie przetwarzane przez RTU przed przesłaniem do LDS w celu dalszego wykrywania i analizy lokalizacji.

Kontrola rurociągu przy zamkniętych zasuwach stacyjnych (Shut - In)

Wykrywanie nieszczelności metodą Shut-In opiera się głównie na tych samych zasadach co MCMB, z tą różnicą, że przepływ w zamkniętych segmentach / rurociągach jest zerowy i niewykorzystywany do określenia bilansu masowego. Niedokładności pomiarowe stają się wówczas nieistotne a czułość wykrywania wycieków wzrasta. Obliczenie inwentaryzacji rurociągu odbywa się cyklicznie z wykorzystaniem profili ciśnienia i temperatury.

Systemy LDS wpływają na znaczne ograniczenie czasu przestoju rurociągu, a co najważniejsze, zminimalizowanie szkód środowiskowych spowodowanych przedłużającym się wyciekiem. Kluczowym dla optymalnego wykorzystania LDS jest taka parametryzacja systemu, żeby osiągnąć kompromis między czułością detekcji i ilością fałszywych alarmów.

Aby zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury sieci przesyłowych systemy LDS w niedalekiej przyszłości będą musiały w efektywny sposób łączyć ze sobą wiele metod detekcji, opartych zarówno o rozwiązania sprzętowe, tradycyjną analitykę wywodzącą się z mechaniki płynów, jak i rozwiązania ze świata SI, takie jak uczenie maszynowe.

Co zyskasz wykorzystując PSIpipelines z modułem LDS

Moduł Zarządzanie portfelem

Troska o środowisko

W sytuacji wystąpienia wycieku znacznie ograniczysz szkody środowiskowe dzięki szybkiej informacji o wystąpieniu wycieku oraz jego dokładnej lokalizacji.

Moduł Obrót

Szybka reakcja

Skrócisz czas reakcji z kilku godzin do minut dzięki wykryciu mikro-wycieków. Oznacza to redukcję kosztów wycieku surowca, skrócenie przestoju oraz ograniczenie strat wizerunkowych.

Moduł Zarządzanie portfelem

Wiarygodne alarmy

Wdrożysz wiarygodne i godne zaufania narzędzie, nie pokazujące fałszywych alarmów, które mogłyby zostać zignorowane przez operatorów.

Moduł Zarządzanie portfelem

Niższe koszty

Obniżysz koszty unikając konieczności ingerencji w infrastrukturę i montowania przepływomierzy, kabli światłowodowych czy czujników sznurowych.

Zgodność z międzynarodowymi standardami

System PSIpipelines LDS został zatwierdzony przez niezależnych ekspertów TÜV i jest w pełni zgodny z normami branżowymi i międzynarodowymi, w tym:

TRFL (Technical Guideline on Pipelines),

API 1130 Computational Monitoring for Liquids,

Saudi Aramco Engineering Standard SAES-Z-003 i

IEC EN 61508 (SIL 1)

OTT-13.320.00-KTH-051-1

Formularz

Kontakt

Stefan Marasek

Line Manager

Elektroenergetyka podstrony Formularz