Jak sterować automatyką magazynową?
W zależności od konfiguracji w automatyzowanym magazynie mogą być trzy różne poziomy systemów zarządzania maszynami. Pojedynczy przenośnik może być kontrolowany poprzez sterownik logiczny (PLC), z kolei grupę urządzeń najczęściej tego samego dostawcy integruje system zarządzania przepływem materiałów (MFC). W przypadku urządzeń pochodzących od różnych dostawców warto wybrać dedykowany MFC lub moduł systemu WMS integrujący wszystkie urządzenia. Najwyższy poziom zarządzania automatyką magazynową, który pozwala na skonfigurowanie logiki biznesowej, jest realizowany przez system zarządzania magazynem (WCS).
Co to jest system MFC?
Oprogramowanie MFC (Material Flow Control) integruje urządzenia automatyki magazynowej i roboty magazynowe w spójną całość, steruje ich pracą, a jednocześnie zapewnia połączenie z nadrzędnym systemem WMS. Dzięki temu możliwa jest pełniejsza automatyzacja procesów, co zwiększa wydajność magazynu i usprawnia jego funkcjonowanie.
Co to jest system WCS?
WCS (Warehouse Control System) to oprogramowanie zapewniające utrzymanie płynnego działania wszystkich urządzeń i maksymalizujące wydajność systemów obsługi materiałów. Odpowiada za optymalizację procesów magazynowych oraz dobór logiki działania urządzeń, takich jak układnice, przenośniki czy zautomatyzowane regały magazynowe. Dzięki temu możliwe jest lepsze wykorzystanie przestrzeni i urządzeń, a także zwiększenie przepustowości magazynu.
Czy PSImfc współpracuje z innymi programami w magazynie?
System PSImfc łączy funkcjonalności systemów MFC i WCS, a dzięki połączeniu z warstwą biznesową (systemem WMS) oraz operacyjną (sterowniki PLC) zapewnia efektywne wykorzystanie urządzeń automatyki magazynowej. W przypadku magazynów automatycznych, obsługujących złożone procesy, nadrzędny system WMS komunikuje się właśnie z systemem MFC. PSImfc sam znajduje najlepszą trasę transportu, w zależności od parametrów kieruje towar do odpowiedniej lokalizacji lub na dodatkowe procesy, np. pakowanie, owijanie palety. System PSImfc odgrywa więc rolę pośrednika między nadrzędnym programem WMS a sterownikami PLC, bezpośrednio sterującymi pracą automatyki. Komunikuje się również z oprogramowaniem ERP, planującym pracę całego przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwe jest stworzenie spójnego środowiska logistycznego, a tym samym zwiększenie efektywności magazynu.
W jaki sposób automatyzacja magazynu może usprawnić logistykę?
Automatyzacja składowania poprzez wykorzystanie systemów transportu wewnętrznego towarów, takich jak układnice, wózki AGV czy przenośniki rolkowe, może przyczynić się do zwiększenia pojemności magazynu i wydajności pracy. Urządzenia, oparte na sterownikach PLC, sprawnie obsługują warstwę operacyjną, jednak optymalizacja pracy magazynu możliwa jest dzięki programom wyższego rzędu, które koordynują ich działanie. Wdrożenie systemu MFC, sterującego pracą automatyki, pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń na regałach oraz magazynowane zasoby, a także umożliwia ciągłe śledzenie lokalizacji transportowanych materiałów, zapewniając większą kontrolę nad ich przepływem i procesem kompletacji zamówień.
Czy PSImfc umożliwia śledzenie transportu wewnętrznego w czasie rzeczywistym?
Tak, PSImfc zapewnia stały wgląd w lokalizację i status każdej jednostki towarowej w czasie rzeczywistym. Umożliwia to bieżące monitorowanie przepływu materiałów oraz szybkie reagowanie na wszelkie zmiany lub nieprawidłowości.
Dla jakich firm jest przeznaczony PSImfc?
PSImfc to rozwiązanie dla magazynów różnej wielkości, wykorzystujących rozwiązania z zakresu automatyki magazynowej, niezależnie od specyfiki obsługiwanych procesów logistycznych. Oprogramowanie PSImfc współpracuje z automatyką pochodzącą od wielu renomowanych dostawców, takich jak SSI SCHAEFER, TGW czy Logisystem. Dotychczas nasz MFC został wdrożony w branżach m.in. odzieżowej, spożywczej, farmaceutycznej czy automotive.
Dlaczego warto wybrać PSImfc dla zautomatyzowanego magazynu?
PSImfc to zaawansowane oprogramowanie do sterowania automatyką magazynową, które integruje różne urządzenia automatyki magazynowej, często pochodzące od różnych dostawców, w jeden spójny system. W zależności od potrzeb sprawdzi się zarówno realizując zadania systemu MFC (sterowanie automatyką), jak i WCS (optymalizacja, szybki dobór najlepszej trasy i nośnika). Zapewniając optymalne wykorzystanie zasobów magazynu, wspiera logistykę i zwiększa efektywność operacji. Dzięki doświadczeniu firmy we wdrażaniu tego rozwiązania w zautomatyzowanych magazynach i integracji z różnymi dostawcami, PSImfc może być wciąż rozwijany zgodnie z potrzebami klienta.