Deklaracja Zasad zgodnie z niemiecką Ustawą o Obowiązkach Staranności w Łańcuchu Dostaw (Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz (LkSG))

My, grupa PSI, zobowiązujemy się do poszanowania praw człowieka i ochrony środowiska w naszej własnej działalności gospodarczej oraz we współpracy z naszymi dostawcami. Zgodnie z wymogami ustawy o należytej staranności łańcucha dostaw (LkSG), opracowaliśmy niniejszą Deklarację Zasad, aby wyartykułować nasze zobowiązanie do przestrzegania praw człowieka i ochrony środowiska oraz nasze podejście do zarządzania związanymi z tym ryzykami w naszej własnej działalności i we współpracy z dostawcami.

Niniejsza Deklaracja Zasad przedstawia nasze wytyczne, wyjaśnia w jaki sposób wdrażamy prawo, opisuje nasz proces zarządzania ryzykiem, procedurę skargową oraz nasze starania na rzecz ciągłego doskonalenia.

Podczas gdy my/nasi pracownicy dajemy przykład, oczekujemy od naszych dostawców i innych partnerów biznesowych również zobowiązania do poszanowania praw człowieka, podjęcia ustanowienia odpowiednich procesów należytej staranności oraz przekazania tych oczekiwań własnym partnerom biznesowym.

Niniejsza deklaracja zasad zostaje zatwierdzona zarówno przez PSI Software SE, jak i wszystkie spółki grupy z siedzibą lub oddziałami w Niemczech.

Międzynarodowe Zasady Przewodnie

Grupa PSI respektuje międzynarodowe standardy i wytyczne dotyczące ochrony ludzi i środowiska. Nasze rozumienie naszych obowiązków, jak również nasze procesy należytej staranności w zakresie praw człowieka, są kierowane przez następujące międzynarodowe dokumenty referencyjne:

  • Wytyczne ONZ dotyczące biznesu i praw człowieka
  • Powszechna Deklaracja Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych
  • Podstawowe standardy pracy Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) dotyczące praw pracowniczych i standardów społecznych
  • Konwencja o Prawach Dziecka ONZ
  • Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych
  • Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs)

Role i odpowiedzialności

My w Grupie PSI jesteśmy świadomi znaczenia jasnego określenia ról i uprawnień w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia ustawy o należytej staranności łańcucha dostaw (LkSG).

Wyznaczyliśmy pełnomocnika ds. praw człowieka zarówno dla PSI Software SE, jak i wszystkich spółek grupy z siedzibą lub oddziałami w Niemczech, który odpowiada za monitorowanie wdrażania wymogów ustawy. Można się z nim skontaktować pod adresem menschenrechtsanwalt@psi.de.

Zarząd / Kierownictwo ponosi odpowiedzialność za zgodność z wymogami ustawy i regularnie informuje się o wdrażaniu obowiązków należytej staranności. Od naszych pracowników, dostawców i partnerów biznesowych oczekujemy, że będą szanować podstawowe normy prawne dotyczące praw człowieka i ochrony środowiska oraz będą za nie opowiadać się w ramach swoich kompetencji. Dotyczy to w szczególności ryzyk zidentyfikowanych w naszej analizie ryzyka. Jeśli zaobserwują związane z tym naruszenia bez skutecznego zaradzenia, zachęcamy ich do skorzystania z mechanizmu skargowego opisanego w niniejszym dokumencie.

Wdrażanie

Dążymy do spełnienia naszych zobowiązań w zakresie należytej staranności w obszarze praw człowieka i środowiska poprzez wdrożenie następujących środków:

  • Przeprowadzanie regularnych i doraźnych analiz sytuacji ryzyka dla praw człowieka i środowiska, zarówno w naszym własnym obszarze działalności, jak i w odniesieniu do naszych dostawców (zgodnie z § 5 LkSG).
  • Wdrażanie skutecznych środków zapobiegawczych w celu przeciwdziałania zidentyfikowanym ryzykom i zapobiegania przyszłym naruszeniom prawa (zgodnie z § 6 LkSG).
  • Ustanowienie procedury skargowej w celu zgłaszania negatywnych skutków dla praw człowieka i środowiska lub ryzyka wystąpienia takich skutków w naszym łańcuchu dostaw (zgodnie z § 8 i 9 LkSG).
  • Kompleksowa dokumentacja naszych ocen ryzyka, działań i raportów na tej podstawie (zgodnie z §10 LkSG).

Analiza ryzyka

W ramach naszych działań w zakresie zarządzania ryzykiem przeprowadzamy regularne i doraźne oceny ryzyka zgodnie z § 3 i § 5 LkSG. Gdy tylko zidentyfikujemy ryzyka, priorytetyzujemy je i podejmujemy działania uwzględniając dotkliwość potencjalnych skutków dla poszkodowanych, prawdopodobieństwo ich wystąpienia oraz możliwość odwrócenia skutków.

Na podstawie naszych analiz, rozważamy w szczególności następujące rodzaje ryzyk jako istotne dla naszego łańcucha wartości:

  • Praca dzieci
  • Praca przymusowa i współczesne formy niewolnictwa
  • Lekceważenie zagrożeń bezpieczeństwa i higieny pracy
  • Lekceważenie wolności zrzeszania się, prawa do organizowania się i prawa do rokowań zbiorowych
  • Dyskryminacja w zatrudnieniu
  • Zatrzymywanie odpowiednich wynagrodzeń
  • Nielegalne nabycie gruntów / naruszenie praw do ziemi
  • Zlecanie lub korzystanie z usług prywatnych / publicznych sił bezpieczeństwa przyczyniających się do naruszenia praw człowieka lub praw pracowniczych z powodu nieodpowiednich instrukcji lub kontroli
  • Zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza, które może przyczyniać się do naruszania praw człowieka
  • Rtęć: naruszenie zakazu wynikającego z Konwencji z Minamaty dotyczącego stosowania rtęci
  • Trwałe zanieczyszczenia organiczne (TZO): naruszenie zakazu produkcji i/lub stosowania substancji objętych Konwencją Sztokholmską (TZO), niezgodna z zasadami ochrony środowiska obsługa substancji zawierających TZO
  • Niebezpieczne odpady: naruszenie zakazu importu i eksportu niebezpiecznych odpadów na mocy Konwencji bazylejskiej

Środki

Gdy tylko zidentyfikujemy i ustalimy priorytety ryzyk, określamy środki, które podejmiemy, aby zminimalizować te ryzyka o najwyższym priorytecie. Aktywnie informujemy i angażujemy interesariuszy, których uważamy za ważnych dla wdrożenia tych środków.

W naszej własnej działalności gospodarczej, jasno i stale komunikujemy nasze oczekiwania pracownikom oraz dążymy do niezwłocznego eliminowania wszystkich zidentyfikowanych ryzyk.

Komunikujemy również nasze oczekiwania naszym dostawcom w zakresie ich wkładu w zapobieganie ryzykom dla praw człowieka i środowiska, promując ich zrozumienie i zachęcając do współpracy.

Odwołujemy się zarówno do wymienionych na początku wytycznych zasad, jak i do następujących norm i standardów, które są szczególnie istotne dla naszej firmy i branży:

  • ISO 9001 – Zarządzanie Jakością (PSI Software SE, PSI Energy Markets GmbH, PSI GridConnect GmbH, PSI Transcom GmbH, PSI Logistics GmbH, PSI Automotive & Industry GmbH, PSI Metals GmbH, PSI Metals Non Ferrous GmbH, PSI Fuzzy Logik & Neuro Systeme GmbH)
  • ISO 27001 – Zarządzanie Bezpieczeństwem Informacji (PSI Software SE, PSI Energy Markets GmbH, PSI GridConnect GmbH, PSI Transcom GmbH, PSI Logistics GmbH, PSI Automotive & Industry GmbH, PSI Metals GmbH, PSI Metals Non Ferrous GmbH, PSI Fuzzy Logik & Neuro Systeme GmbH)
  • ISO 45001 – Bezpieczeństwo i Higiena Pracy (PSI Software SE, PSI Metals GmbH).

Ponadto dążymy do rozwiązania zidentyfikowanych ryzyk we współpracy z naszymi dostawcami i wspieramy ulepszenia w ich politykach, kompetencjach i procedurach. Zachęcamy również naszych dostawców do współpracy z ich własnymi dostawcami oraz do przekazywania naszych oczekiwań i promowania dobrych praktyk w całym łańcuchu dostaw.

Regularnie monitorujemy i oceniamy skuteczność naszych działań zapobiegawczych w celu identyfikacji i ciągłego wdrażania możliwych usprawnień.

Procedura skargowa

Ustanowiliśmy skuteczną procedurę skargową w celu gromadzenia informacji na temat ryzyk dla praw człowieka i środowiska, które występują w naszej działalności gospodarczej i łańcuchu dostaw. Projektując i wdrażając tę procedurę, szczególną uwagę zwracamy na następujące cechy:

  1. Przejrzystość i łatwa dostępność dla każdego, kto chce zgłosić obawy lub podejrzenia dotyczące potencjalnych ryzyk dla praw człowieka i środowiska w naszej własnej działalności gospodarczej oraz łańcuchu dostaw.
  2. Poufne traktowanie wszystkich zgłoszeń, z należytą troską o prywatność i bezpieczeństwo osoby zgłaszającej.
  3. Wstępna ocena zgłoszeń w celu ustalenia, czy odnoszą się one do potencjalnego ryzyka naruszenia praw człowieka lub środowiska w naszym łańcuchu dostaw lub naszej własnej działalności gospodarczej.
  4. Gruntowne zbadanie wszystkich skarg dotyczących praw człowieka i środowiska oraz podjęcie odpowiednich działań naprawczych w celu rozwiązania zidentyfikowanych ryzyk.
  5. Regularne informowanie osoby zgłaszającej o statusie jej zgłoszenia i wyniku dochodzenia, o ile jest to prawnie dozwolone.
  6. Szczegółowe rejestrowanie wszystkich zgłoszeń i dochodzeń, w tym wszelkich środków naprawczych, oraz przechowywanie tych zapisów.
  7. Zapewnienie, że nasza procedura skargowa jest zgodna z ustawą o ochronie sygnalistów (HinSchG), w tym z ochroną sygnalistów przed działaniami odwetowymi.
  8. Szkolenie naszych pracowników w zakresie odpowiedzialnego i skutecznego postępowania ze zgłoszeniami.

Procedura skargowa jest dostępna w następujący sposób: Whistle (whistle-portal.eu)

Ciągłe doskonalenie

Będziemy regularnie przeglądać skuteczność naszych ocen ryzyka, procedury skargowej, a także naszych działań zapobiegawczych i naprawczych oraz dążyć do ich ciągłego doskonalenia. Chcemy w ten sposób zapewnić, że w dłuższej perspektywie pozostaniemy zgodni z obowiązującymi przepisami prawa i międzynarodowymi standardami dotyczącymi praw człowieka i ochrony środowiska.